Jdi na obsah Jdi na menu
 


Větrný park Chomutov

Větrný park Chomutov je nejrozsáhlejší záměr větrného parku u nás. Jeho projekt vznikl už na přelomu tisíciletí a obsahoval ambiciózní záměr výstavby 150ks VTE o celkovém výkonu 325MW. Výstavba se ale na dlouhá léta nerozebíhala z důvodů podezřelého financování nebo díky vnitřním sporům ve firmě Proventi, jež stála v té době za záměrem. Projekt nakonec překoupila firma APB Plzeň, která ho chce nyní, rozsekaný na dílčí etapy a naprosto nepřehledný, realizovat.

Dnešní projekt Větrného parku Chomutov (VPCH) je členěn do tří základních etap VPCH I-III k nimž ještě přináleží projekty větrných farem (VF) Kryštofovy Hamry-Výsluní, Hora svatého Šebestiána-Křimov, Blatno a Výsluní. Patřil k němu i projekt VF Volyně, jehož zjišťovací řízení EIA však firma APB sama ukončila, pravděpodobně pro překrývání s ostatními projekty. Dnes je velice složité zjistit co ještě platí a co už ne. Změnily se počty a dispozice jednotlivých VTE, změnila se trasa páteřního vedení 110kV jež by měla svádět výkon parku do rozvodny Vernéřov, přibyla jedna trafostanice 22/110kV s desítkami tun trafooleje. Nikdo přesně neví, jak nakonec VPCH bude vypadat a kolik vlastně VTE bude obsahovat.

V oblasti existuje ještě několik menších záměrů ostatních firem, které však vypadají samostatně jako neživotaschopné. V první řadě případný výkon nově instalovaných VTE nelze nikudy svést a připojit do přenosové soustavy. Jediné vedení použitelné pro tento záměr, je vedení 110kV původně napájející Měděnecký důl. Toto je dnes provozováno v obráceném směru, svádí výkon VF Kryštofovy Hamry a je téměř úplně kapacitně využito. Ten zbytek kapacity firma Ecoenerg Windkraft využije plánovaným rozšířením VF Kryštofovy Hamry o 4 další VTE.

Jedinou firmou, která má v plánu vybudovat vedení pro svedení výkonu je APB Plzeň a.s. Dokud se jí nepodaří vedení postavit, jsou nejspíš i ostatní projekty v oblasti chimér protože stavba vedení je finančně mimořádně náročná a budovat ho kvůli několika málo strojům nemá ekonomický smysl.

Odkaz na zjišťovací řízení EIA VPCH.

http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=MZP028

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář